sobota, 31 marca 2012

"Nieśmiertelność zabije nas wszystkich" - Drew Magary

Tytuł: “Nieśmiertelność zabije nas wszystkich”
Autor: Drew Magary
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 464
Ocena: 9/10

   Nieśmiertelność - to słowo brzmi kusząco. Pewnie każdy z nas myślał kiedyś o tym, aby żyć wiecznie. Jesteśmy przekonani, że wtedy wszystko byłoby łatwiejsze i piękniejsze. Mielibyśmy nieograniczone możliwości, szansę na spełnienie nawet najbardziej nieprawdopodobnych marzeń oraz czas, któremu dzisiaj brakuje tak wielu ludziom. I, przede wszystkim, nie musielibyśmy bać się starości i śmierci. Ale czy ktokolwiek pomyślał, co stałoby się ze światem, gdyby każdy z nas mógł być nieśmiertelny?

“Moi pacjenci przychodzą tu i myślą jedynie: “O rany, będę nieśmiertelny!”. Nie dociera do nich jednak, co to naprawdę znaczy. Chcą wiecznego życia, ale nie rozumieją, z czym takie życie będzie się wiązać. Co przyjdzie im znosić. Nie wiedzą nawet, czy naprawdę tego pragną.”

   W 2019r. zostało wynalezione lekarstwo na nieśmiertelność. Zatrzymuje ono starzenie się komórek, ale nie czyni człowieka odpornym na kule, ostrza czy choroby. Pierwsi ciekawscy, którzy pragnęli być wiecznie piękni i młodzi, płacili tysiące, aby poddać się zabiegowi. Z czasem jednak lek rozprzestrzenił się na cały świat, a populacja wzrosła do dwudziestu miliardów ludzi... To, co początkowo miało być ogromnym krokiem w przód, stało się przyczyną klęsk, zamachów, terroryzmu. Życie ludzi miało stać się piękniejsze, tymczasem...

   Świat, w którym pojęcie starość wyszło z użycia możemy obserwować oczami Johna Farella, który prowadzi coś na kształt pamiętnika na swoim WEPS-ie. Ten sposób narracji sprawia, że powieść jest dla czytelnika bardzo wiarygodna, a wszystkie wydarzenia mające miejsce w tak innym od naszego świecie wywołują u czytelnika emocje. Nie chodzi tutaj tylko o problemy i rozterki głównego bohatera, ale także o wydarzenia, które z pewnością wstrząsnęłyby nami, gdybyśmy usłyszeli o nich w wiadomościach. To zadziwiające, do czego zdolni są ludzie, którzy problem śmierci naturalnej mają “z głowy”...

   Gdy sięgałam po “Nieśmiertelność zabije nas wszystkich” wiedziałam, że ta książka będzie inna niż wszystkie. Mówił o tym nie tylko tytuł, ale także okładka przedstawiająca Zabitą Śmierć. Nie wspominając już o początkowym dopisku: “Śmierć to dar od boga”. Drew Magary pisząc to dzieło, poruszył bardzo ciekawą tematykę, bo kogo choć w jakimś małym stopniu nie interesuje nieśmiertelność? Jednak wszystko ma swoje wady i zalety, nawet sprawy, w których widzimy same pozytywy. To dzieło pokazuje przyszłość, jaka mogłaby nadejść, gdyby faktycznie owe lekarstwo wpływające na kod genetyczny organizmu powstało. Niekoniecznie kolorową przyszłość...

   Pozycję tę czytało mi się fantastycznie. Mogłabym wymieniać praktycznie same plusy tej książki - począwszy od oryginalnej fabuły, przez sposób przedstawienia świata, aż do psychiki bohaterów. Styl autora jest świetny, dzięki czemu od tego dzieła wręcz nie można się oderwać. Każdy wątek, nawet ten dodatkowy, powodował u mnie jakieś emocje - pozytywne bądź negatywne. Często jednak byłam wstrząśnięta tym, co czytałam, ale świadczyć to może tylko o niesamowitym oddaniu sytuacji przez autora.
   Na zakończenie dodam, że to dzieło jest idealną lekturą dla osób, które choć w jakimś stopniu zaintrygował tytuł bądź okładka (a może jakiś fragment tej recenzji? :D). Mam wrażenie, że każdy może w trochę inny sposób odebrać tę książkę, ale na pewno po jej przeczytaniu inaczej będzie myślał o życiu i śmierci. Nie żałuję, że sięgnęłam po tę pozycję. Oby więcej takich książek pojawiało się na rynku!

Książkę mogłam przeczytać dzięki uprzejmości wydawnictwa Prószyński i S-ka. 

26 komentarzy:

Taki jest świat pisze...

Właśnie mam tę książkę zaplanowaną na jutro ;)

tetiisheri pisze...

Oj ta Nieśmiertelność. Same plusiki zbiera. Będę musiała się w nią zaopatrzyć :)

pisanyinaczej.blogspot.com pisze...

Po raz pierwszy czytam o tej książce. możliwe więc że za jakiś czas pod wpływem impulsu zakupie i przeczytam.

Marcepankowa pisze...

Jestem już nią zainteresowana, ale raczej nie zanosi się na wygrzebanie z dołka finansowego :/

Megajra pisze...

Kolejna pochlebna opinia, więc tym bardziej będę musiała zabrać się za tę książkę. Pewnie trochę czsu minie zanim ją sobie kupię i przeczytam, niestety.

pandorcia pisze...

Już od jakiegoś czasu "chodzi" za mną ta książka i muszę przyznać, że Twoja recenzja (świetna, tak przy okazji!) przekonała mnie, że naprawdę warto po nią sięgnąć :D

warkocz_pokoleń pisze...

Majątek stracę przez te pozytywne recenzje, ale jak sie oprzeć tej książce po tym, co napisałaś? :-)

Stayrude pisze...

Już ją przeczytałam. Zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie, podobało mi się w niej niemal wszystko.

Immora pisze...

Świetna książka, naprawdę genialna :)

Nati pisze...

Z reguły nie czytam tego typu książek, ale bardzo interesują mnie takie futurystyczne wizje, więc chętnie zapoznam się z tą pozycją. Tym bardziej, że Twoja ocena jest tak wysoka. Co do nieśmiertelności, to... Nie wiem, chyba nie chciałabym być nieśmiertelną... Bałabym się chyba tego trochę. :) Pozdrawiam.

Agata pisze...

Okładka, mimo wszystko, przyciąga wzrok, a i recenzja jest bardzo zachęcająca. Na pewno nie przeszłabym obok tej książki obojętnie ;)

Pozdrawiam!

Kala pisze...

Książkę czytałam i również ogromnie przypadła mi do gustu. Otwiera oczy na wiele istotnych aspektów życia.

natkawes pisze...

Najpierw zwróciłam uwagę na okładkę. Potem na Twoją recenzję. I właśnie stwierdziłam, że będę musiała przeczytać tę książkę :)

Sheti pisze...

Zdecydowanie muszę ją gdzieś znaleźć ; )

Kadzia pisze...

jak pierwszy raz zobaczyłam tytuł i okładkę wiedziałam, że przeczytam na sto procent i takie recenzje mnie tylko zachęcają. Autor poruszył temat dość nietypowy, ale przez to jeszcze bardziej chcę sięgnąć.

Alannada pisze...

Kawałek dobrej prozy, nie ma co

awiola pisze...

Koniecznie muszę tę książkę mieć w swojej kolekcji!

Varia pisze...

za fantastyka szczególnie nie przepadam, ale sam pomysł na fabułę wydaje się świetny.

Catalina pisze...

Zdecydowanie coś dla mnie, na pewno się rozejrzę ;)

Dusia pisze...

Nie mogę się nie zgodzić, lektura tej książki zmienia podejście do kwestii życia i śmierci - i do dość diametralnie

Tirindeth pisze...

Mam w planach - egzemplarz już leży u mnie na półce ^^

GumcioBook pisze...

Jakoś mnie ta ksiażka nie przekonuje, kiedyś może przeczytam, ale napewno nie w najbliższym czasie.

zuzia-fruzia pisze...

Postaram się przeczytać bo zapowiada się interesująco :)

Przepowiednia pisze...

Słyszałam już kilka pochlebnych opinii o tej książce, więc może sięgnę ;)

Scarlett pisze...

Intrygujący temat. Futurystyczna rzeczywistość, która przy obecnym postępie nauki może przecież nas czekać.
Mam w planach.

Dosiak pisze...

Zaciekawiła mnie ta książka, mam nadzieję, że niedługo nadarzy się okazja do przeczytania. Pozdrawiam :)

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku! Bardzo mi miło, że się tutaj znalazłeś. Jeśli spodobał Ci się post i chcesz podyskutować - zostaw komentarz :)